Reklam
Bugun...
ABDULLAH PEKER ; TAŞERON HAYAL KIRIKLIĞI YAŞIYOR
AHA/ANKARA- Udem Hak sen genel başkanı Abdullah Peker maliye bakanlığının açıkladığı 100 - 150 bin taşeron işçisinin kadroya alınmasının haberinin hayal kırıklığına uğratıldığını dile getirdi.

facebook-paylas
Tarih: 14-02-2016 20:55
ABDULLAH PEKER ; TAŞERON HAYAL KIRIKLIĞI YAŞIYOR

Reklam

Ulaştırma ve demiryolu çalışanları sendikası genel başkanı Abdullah Peker yaptığı yazılı açıklamada terettütlerini dile getirirken "Uzun yıllardır kadro bekleyen milyonlarca kamuda çalışan taşeron işçiler Maliye Bakanının bu gün açıkladığı 100 yada 150 bin kişi kadroya alınacaktır ibaresi hayal kırıklığı yaratmıştır.
Şimdi biz soruyoruz Kadroya kimler alınacak ne gibi kriterler aranacak. cüzi bir kısmının kadroya alınacak olması kalan zümreyi ciddi anlamda rahatsızlık yaratacağı kanısındayız. Söz verildiği gibi
Özel güvenlikçiler ve taşeron çalışanlarının tamamına kadro verilmesi noktasında çalışma yapılması gerekir diyoruz.

TAŞERON ÇALIŞANIN TAMAMINA KADRO VERİLMELİ.

Alternatif değerlendirme noktası olarak Kamudan emekli olan işçilerin yerine kadro verilebilir
alt yapısı düzenlenerek ilgili Kanun değişikliği yapılması halinde sorun kökten çözülmüş olacaktır
Bir Kamu kuruluşunda birileri kadroya geçerse diğerleri üzerinde olumsuz bir tepki yaratacağı kanısındayız. bu tepki iş verimini ve çalışma barışını da bozacağı noktasında endişelerimiz vardır.

TAŞERON ÇALIŞANLAR İŞÇİ YADA MEMUR DEĞİL KAMU ÇALIŞANI OLARAK DEĞERLENDİRLMELİDİR.

ŞÖYLEKİ:
Taşeronları Kadroya alınması halinde Tahsil deneyim ve becerisine göre istihdam edilebilir ve bu sayı Avrupa ortalamasın üstünde de olmaz

OECD verilerine göre, Finlandiya’da her 10, Kanada’da her 12, ABD ve Macaristan’da 13, İrlanda’da 14, Almanya ve Hollanda’da 19, İspanya ve İtalya’da da 25 kişiden biri memur unvanı taşıyor. Türkiye’de ise her 30 kişiden ancak 1’i memurluk yapıyor.
2000 yılı itibariyle nüfusu 275 milyon 562 bin 673 olan ABD’de merkezi idarede 2 milyon 777 bin, eyaletlerde 4 milyon 746 bin, belediyeler ve diğer yerel kuruluşlarda da 13 milyon 49 bin olmak üzere toplam 20 milyon 572 bin memur istihdam ediliyor.
Memur sayısı Almanya’da da 4 milyon 364 bini aşıyor. Her iki ülkede de memurların nüfusa oranı, Türkiye’nin oldukça üzerinde seyrediyor.
Devlet Planlama Teşkilatı’nın kamu istihdam oranları da, Türkiye’nin bu alanda orta sıralarda yer aldığını gösteriyor. Ülkemizde kamu istihdamının toplam istihdama oranı yüzde 14.2 olarak belirlenirken, bu oran ABD’de yüzde 14, İsviçre’de yüzde 11.4, İngiltere’de 14.4, İspanya’da 15.2, Almanya’da 15.6, İtalya’da 16.1, Kanada’da da 19.6 olarak gerçekleşiyor.
Türkiye’de son 11 yılda 1 milyon 158 bin memur işe alındı. Halen görevdeki memurların yüzde 42’si bu dönemde işe alınanlardan oluşuyor.
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ve Devlet Personel Başkanlığı (DPB) verilerine göre, 2002 yılının sonunda sayıları 2 milyon 124 bin olan memurların 516 bini 2003-2013 döneminde emekliye ayrıldı. Emekliye ayrılanlara rağmen memur sayısı bu dönemde 642 bin kişi arttı.

2000 yılından sonra en fazla memur alımı Milli Eğitim Bakanlığı’nda oldu. MEB bu dönemde 408 bin öğretmen ataması yaptı. Emniyet Genel Müdürlüğü’ne 102 bin polis alındı.
Devlet Personel Başkanlığı verilerine göre İstanbul, Ankara’nın ‘memur kenti’ unvanını elinden almaya hazırlanıyor.

2012 yılında 279 bin olan İstanbul’daki memur sayısı, bu yıl ocak ayı itibarıyla 302 bine ulaştı. Ankara’daki memur sayısı ise 317 binden 338 bine yükseldi.
Gelelim memurların aldıkları maaşlara:
Şu anda satınalma gücü paritesine göre eşitlendiğinde Avrupa’da ortalama memur maaşı 2000 Euro; cari olarak ise 3000 Euro dolayında bulunuyor.
Türkiye’de ise 683 Euro seviyesinde…
Geçtiğimiz yıl Avrupa ile Türkiye’deki memur maaşları arasında 2,5 kat fark varken, 2014 Ocak itibarı ile bu fark reel olarak 3 kata, ulusal para birimi bakımından ise 4,4 kata yükseldi.
Buna göre döviz kurlarında son aylarda yaşanan gelişmeler, Avrupa ile Türkiye arasındaki makasın daha da açılmasına ve Türk memurunun biraz daha fakirleşmesine neden oldu.
Görüldüğü gibi hem Avrupa’dan az memurumuz var, hem de Avrupalı memurların aldığı paradan 4 kat daha az maaş alıyoruz.
Çalışanları ,emeklilerin ücretleri yeniden düzenlenerek .sosyal devlet anlayışına uygun şekilde düzenlenmeli.Taşeron ve özel güvenlik çalışanları ücret noktasında insani bir yaşam sağlayacak
rakamlarda olmalıdır. " dedi.
Kaynak: AHA AKBABA HABER AJANSI

Editör: Haber MerkeziYORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZ5 + 1 =
YUKARI